.elementor-kit-12 h3 { font-size: 24px; line-height: 30px; font-family: 'EB Garamond'; }

A Tipik sikertörténete – Interjú Sághy Bernadett-tel

A Tipik sikertörténete – Interjú Sághy Bernadett-tel

A nőnap nemcsak a virágokról és ajándékokról szól, hanem arról is, hogy ünnepeljük a nők sikereit, kitartását és kreativitását. Sághy Bernadett pontosan egy ilyen inspiráló nő, aki a Tipik márka megalapításával megmutatta, hogy hogyan lehet a hagyományokat és a kortárs design-t ötvözni egy egyedi és szerethető termékkoncepcióban. Az interjú során betekintést nyerhetünk a Tipik történetébe, Detti útjába, és abba, hogy milyen kihívásokat élt meg vállalkozóként.

 


 

Kérlek mutasd be magad és a márkád néhány mondatban.

Az egyszerűség kedvéért, Detti vagyok (olyan hosszú a jogilag teljes nevem, hogy 12 mp leírni). A Tipik megálmodója, tahó szívek meglágyítója, ötletgazda és két törpe terrorista büszke Mamaszítája.

 

A történetem röviden: nagyvállalati HR-esként szülési szabadságomat töltve 2020-ban, covid miatt elzárva, szülés utáni depresszióval áztatva, elkezdtem kézzel hímezni az első „De szép macska vagy Sanyi” fali díszt, amolyan menekülés képpen.

 

Zajos sikert aratott ismerősi körben, így keltettem életre a Tipiket, ahol a célom mémek, youtube faszságok, filmes- és kedvenc saját szállóigéink alkotása volt, hazánkhoz kapcsolódó hímzett termékeken.

 

Rajongok a hagyományainkért, ezeket kis magyar valóságunkkal keresztezve készítek extra humoros, hordható cuccokat. A hímzés módszere és a választható virágos és paprikás keret is részben magyar kincseinket közvetíti.

A humor mellett, fontos számomra, hogy értéket is közvetítsek, így a termékek kizárólag vidéki magyar kisvállalkozókkal készülnek.

 

 

Mi inspirált arra, hogy létrehozd a Tipik márkát, és hogyan indult el ez az út?

Semmi tudatosság nem volt benne. A véletlen, egy piaci rés és ebből a szempontból tökéletes időzítés (covid) furcsa egyvelege keltette életre a Tipiket. 26 évesen szültem az első kislányom, középidős terhes voltam, amikor a covid elkezdett begyűrűzni a mindennapokba, ismeretlen, ijesztő helyzet volt mindenkinek. A szülés ideje környékére eszkalálódott már annyira a helyzet, hogy hónapok óta be voltunk zárva, nem nagyon találkozhattunk a családdal/barátok, mindennap változott, hogy pl. egyáltalán Apuka bejöhet-e a szülésre. Kurva nehéz volt, ijesztő, de nekünk ezt dobta a gép.

 

Végül egy nehéz, 22 órás maszkban vajúdás után megszületett a 4 kiló feletti lányom, a felépülésem is hónapokig tartott. Ekkortájt már egyáltalán nem lehetett senkivel találkozni, emlékszem a kislányom úgy mutattam be a családnak, hogy ők a teraszon váltották egymást, én pedig a házban, a teraszajtó előtt ültem a kislányommal egy fotelban, egy felfújható kerek úszógumiba süppedve, hogy a gátsebem ne érintkezzen semmivel. Terhelt időszak volt és sajnos botrányos szar alvó volt a lányom, míg az én kriptonitom a 10 óra alvás (lenne).

 

Ezeket összeadva egyértelmű volt a rettegés, tudatmódosult állapot, befordulás és zombi lét, 2 hónap után éreztem azt, hogy most muszáj valami mást csinálnom, ha nem akarok megőrülni. A nagyobbik lányom 30 perces alvás idejeiben kezdtem el kézzel hímezni az első fali díszt. A számomra semmitmondó, de nagyon szép „Be yourself” meg hasonló csilli-villi hímzésekből tele volt a padlás, ezt akartam életszagúvá és a hagyományost maivá változtatni.

 

Nálunk családi szinten folyamatosak a szállóigék durrogtatása, egy jó Üvegtigris, Argo vagy Bözsi néni, itt a tyúk! mém gyakran előkerül a családi összejöveteleken. Ezen aprópóból ötvöztem a régit az újjal és született meg a Tipik hímzés – kis magyar valóság, hagyományaiknak megfelelő köntösben.

 

 


Hogyan találtad meg az egyensúlyt a magánéleted és a vállalkozásod vezetése között?

Akkor itt most demotiváló leszek: 5 év után is keresem. Kurva nehéz, mert teljesen összefolyik a kettő. Így, hogy most már mind a két lányom intézménybe jár, 4 év után van először dedikált idő a munkára, igyekszem jól beosztani, de még friss az élmény és egy-egy betegségnél borul minden.

 

4 évig az alvásidőkben, altatás után és/vagy 1-2 gyerekkel az ölemben dolgoztam, így még nagyobb talány számomra, hogy nőhetett ekkorára a vállalkozásom. De valahogy mindig megoldódott.

 

Voltak meredek helyzetek is, pl. amikor 36 hetes terhesen a második lányommal, pár napja beköltözve az új építésű házunkba, az akkori gyártó nem bírta a gyűrődést és letette a lantot egyik napról a másikra.. úgy, hogy akkor ez az egy bevételi forrásunk volt és mindent ők csináltak. Vagy amikor vajúdás közben hívott a könyvelő, a KATA mizéria miatt (pov: nem vettem fel).

 

Nagyon fontos egy támogató közeg: a Férjem rengeteget segített a gyerekekkel, teljesértékű szülő, akire nagyon büszke vagyok. Nekem úgy sikerülhetett felépíteni ezt a vállalkozást, hogy a párom sose akart gúzsba kötni és belegyömöszölni egy sémába, a work-life balance vízióját is csak külső segítséggel lehet megpróbálni elérni szerintem.

 

Menni fog ez még jobban is a jövőben, ha egy szabályrendszert kialakítok magamnak és következetesen betartom – pl. délután 4 után már nem válaszolok e-mailekre. De ez még várat magára 😊

 

 


Milyen kihívásokkal szembesültél női vállalkozóként az üzleti világban?

Önmagában már az meglepi az embereket, hogy nőként valaki családfenntartó szintű vállalkozást tud kiépíteni 2 gyerek mellett, de ott jön az igazi döbbenet, amikor kiderül, hogy káromkodós-mém-vicc vonalon. Az ilyesmit a férfi nemhez kötik jobban az emberek, maszkulinnak hat, pedig a vásárlóim nagyobb része is nő. Én úgy gondolom, hogy érdekérvényesítéssel sosem volt gondom az üzleti világban, ehhez mondjuk kell a fafejű, dömper személyiségem is, egy kis maximulazmussal megfűszerezve 😊

 

Az gyakrabban előfordul, hogy másolók, vagy a piacon korábban másmilyen kategóriában jelenlévő vállalkozók, a sikerem láttán beemelik a stílusom, majd próbálnak kellemetlenkedni. De ezeket több száz próbálkozó és 5 év után elég jól le tudom már kezelni.

 

 


Hogyan látod a nők szerepét a mai üzleti környezetben, különösen Magyarországon?

Ha több lehetőségünk lenne önállósodni, sokkal többen lennénk. A mai gazdasági környezetben a kisgyermekes nő munkavállalása egy lutri, az átlag munkáltató nem kezeli könnyeden a villámcsapásszerűen fertőző bölcsi ebola és ovis hányós-fosós vírus család-ledöntését 2 hetente. Az sem segít, hogy gyakran a férfi keresete nem elég ahhoz, hogy Anya próbálkozzon egy új dologgal és a semmiből építsen fel egy vállalkozást, kell a nő által termelt bevétel a családi működéshez.

 

Én úgy veszem észre, rengeteg a talpraesett, vagány nő a környezetemben és a követőim között is, alapanyagból nem lenne hiány. Aki egyszerre tud pelenkázni egy dackorszakost és gyümölcspürét nyomni a nagyobb szájába, miközben telefonál, egy vállalkozást is fel tudna futtatni. Ahol egyszerre termékfejlesztő, marketinges, ügyfélszolgálatos és minőségellenőr, de ha nincs meg a hátország ehhez, nem mernek rizikózni és valami újba belekezdeni 0-ról. Én ezt látom itthon.

 

 


Milyen tanácsot adnál azoknak a nőknek, akik saját vállalkozás indításán gondolkodnak?

Gatya fel, kurva sok nagy levegő meg némi fröccs. Ahogy korábban említettem, aki megtanult már egy 1-2-3-stb. gyerekes családot menedzselni, az logisztikában olyan toppon van, amint a Waberer’s is megirigyelne. Az anyák és a nők bírják a nyomást, a gyűrődést és tudnak reagálni a váratlan fordulatokra, így szerintem minden soft – és hardskill birtokában vannak, hogy sikeres vállalkozók lehessenek.

 

 

Hogyan segítettek a korábbi munkáidban szerzett tapasztalataid a saját vállalkozásod vezetésében?

Nekem sportmanageri diplomám van, de már az egyetem mellett HR-ben dolgoztam, ezt folytattam különböző multikban. 5 év HR után, egy nemzetközi poziból mentem el szülni. Mivel korábban is emberekkel kooperáltam a nap minden percében, nem lepődtem meg, hogy milyen agyrohasztó és felvillanyozó lehet akár 5 percen belül is az, ha Te vagy az a személy, akihez mindig fordulnak.

 

Az asszertív kommunikáció nagyon kellett nekem, mindig is egy erős nézetű és szűrő nélküli ember voltam, de ez alatt a pár év alatt megtanultam úgy kommunikálni, ahogy egy multiban elvárható – ennek nagy hasznát veszem a vállalkozásomban is. Ezt viszont sokáig kellett gyakorolnom, mert a temperamentumom elég olaszos, zsigeri ember vagyok😊

 

 


Milyen szerepet játszik a kreativitás a Tipik termékeinek megalkotásában?

Alappillére, hiszen főleg ajándéktárgyként, eseményekre veszi a minőségi tahóságra vágyó ember, így a folyamatos megújulás és a vásárlói igényekre való reakció kulcsfontosságú. Így igyekeszem megtartani az ősTipikeseket és bevonzani az újakat. Ez pedig ahhoz vezet, hogy tarthatom a piacvezető pozícióimat is, mivel mindig én vagyok az ötletgazda, akit más másol 😊

 

 


Hogyan választod ki a termékeken megjelenő szövegeket és dizájnokat?

A design adott, a felismerhetőség kulcsfontosságú a márka azonosításában. Ha valaki távolról lát pl. egy hímzett pólót, már csak a körvonalakból felismeri, hogy Tipik termék, ha már ismeri a tahóságok tárházát. Ez cél is volt, ez tesz egyedivé és koncepcióban nehezen másolhatóvá ezen a telített piacon.

 

A hímzés módszere sem népszerű a gyártók között, mert elég magas a bekerülési költsége és kisebb rajta a haszon. Viszont ez az egy módszer, ami tartós textilre kerülve, maradandó, nem kopik és környezetkímélő, a tudatos vásárlóknál ezek fontos szempontok.

 

Mivel nálam van felár nélküli saját szövegű kérés opció, ezért mindenki rendelhet olyan termékeket, amin a saját családi szállóigéjük vagy baráti körben népszerű elszólása/káromkodása szerepel. Az ilyesmi kéréssel nem feltétlenül mennek be nyugodt szívvel egy pláza kulcsmásolós standjába, viszont nálam nincs tabu és nem vagyok szégyenlős, jöhet bármi és ezt ki is használják a vásárlóim. Így már több, mint 2000 féle szöveg készült a tahógyárban, nagy a merítés 😊

 

 


Milyen visszajelzéseket kaptál eddig a vásárlóktól, és hogyan befolyásolják ezek a termékfejlesztést? Van olyan visszajelzés, ami azonnal beugrik és megmosolyogtat vagy melengeti a szíved?

Volt pár, amit megsirattam. Kevesen tudják milyen őrült mennyiségű munka, feladás és kompromisszum van egy ilyen vállalkozás mögött, nagyrészt magánéleti szinten. Viszont amikor Mamaszita társaimtól (anyukáktól) jön egy-egy levél, hogy pl. büszkék rám, hogy a korábban leírt élethelyzetben nem hagytam magamnak, hogy beforduljak, helyette ilyen vállalkozást és közösséget teremtettem, ami nekik is egy „safe place”, akkor van, hogy összefolyik a taknyom-nyálam. A mai társadalmunkban még tök alap, hogy ha elmondom a helyzetünket valakinek, a zsigeri válasz, hogy „de szerencsés vagy a Férjeddel, hogy ennyit segít”, nem az hogy „Aztakurva, hogy hoztad ezt össze!” Iszonyatosan jófej közösség kovácsolódott, közel 80.000 emberrel sírunk és nevetünk együtt, egy laza, humoros és intelligens Tipik családdá kavarodtunk ki.

 

Nagyon sok olyan visszajelzés jön, ami megmosolyogtat és beivódik mélyen, egy-egy szar napon fel szoktam idézni őket. pl: tahó világunk királynője, vagy a „A Tipik nem az amit megérdemlünk, hanem amire szükségünk van” 😀 De amikor megköszönik, hogy vagyok és merek őszinte lenni és nem tökéletes, akkor mindig kicsit megremeg a szám széle. Az egyik legemlékezetesebb ilyen a Tipik debütálásánál volt: valaki azt a jelzőt használta, hogy hungarikum. Ez iszonyatosan megmaradt ❤️

 

Mivel egy piaci rést találtam 5 éve, nagyon sokan tudtak rezonálni vele, ami egy folyamatos bővülést eredményez. Hallgatok a vásárlói igényekre, így lett a Tipik is az, ami. Amit én találtam ki, az a fali dísz volt, 1 kerettel, mára több, mint 21 féle termék elérhető a tipik.hu-n és nagy része egy vásárlói kéréssel indult.

Mivel én is szókimondó vagyok és vállaltan tahó – intelligens keret között, a facebook néniknek hihetetlen egyveleg – a közösségem is teljesen őszinte. Ez üdítő a mai világban és sokan keresik. Több követőmmel már baráti a viszonyom és olyanokról is tudok, akiket a Tipik hozott össze, így találkoztak és kezdtek el beszélgetni. Mára 2 gyereket nevelnek 😊

 

 


Hogyan kezeled a stresszt és a kihívásokat a vállalkozásod működtetése során? Van valami bevált módszered?

Egy jóleső kurva anyázás mindig felszabadít. Viccet félretéve, már az stresszoldó hatású, hogy szűrő nélkül kifejezhetjük, milyen mozi megy a fejünkben. Nekem ez segít pl., kidohogom magam és már jobb. Az egész Tipik üzenete egyfajta önkifejezés a leszarom tablettát bevéve, ezért stresszoldó hatású 😊 Bevált módszerem az énidő – lehetőleg sporttal, kellemes keverésű vodkaszóda és felnőtt társaság – otthon dolgozó vállalkozóként ez sem olyan evidens mint másnak, egy burokban vagyok nagyrészt.

 

 

Hogyan építetted fel a Tipik online jelenlétét, és milyen szerepet játszik ez a márka sikerében?

Mindenféle tudatosságot mellőzve, saját kútfőből. Nem erőltettem semmit, amikor olyanom volt és volt mit mutatnom/közölnöm, posztoltam. Azt hiszem egy marketinges is elveszett bennem, mert mára 4 social media platformon vagyok fent egyedül és tanultam ki az algoritmusokat, figyelem a trendeket és mindenhol elég szignifikáns követő táborom van. Összesen közel 80.000 ember, kurva nagy döbbenet, tekintve hogy nagyon ritkán hirdetek. Ha 5 év alatt 100.000 Ft-ot összesen költöttem hirdetésekre, lehet sokat mondok.

 

Életszagúan kell jelen lenni és üdítő oázist kínálni a kirakat életek és igénytelen szarságok között és magától megtalál a célközönséged. Viszont abban is biztos vagyok, hogy ez csak akkor megy, ha önazonos vagy és nem mesterkélt, így nem teher és nem is erőltetett.

 

 

Milyen terveid vannak a Tipik jövőjére nézve?

Folyamatosan cikáznak az ötletek a fejemben, még rengeteg minden megvalósulásra vár. Idén a stabilizáció és a folyamat javítások a cél, egész jól haladok vele, de egy új vonal elindítása is tervben van. Hogy hova fogja kinőni magát a Tipik mondjuk 5 év múlva, ez még kérdés. Az is döbbenet, hogy novemberben 5 éves, baszki… Folyamatosan azon vagyok, hogy minél több stabil lábat adjak a vállalkozásnak, hogy folyamatosan aktuális legyen.

 

 


Hogyan látod a magyar kézműves termékek piacát, és milyen helyet foglal el ebben a Tipik?

A Tipiket már nem kifejezetten a kézműves kategóriába sorolnám, lévén 4 magyar kisvállalkozással tudom már csak lefedni a gyártást, az igényekhez igazodva. Ezeknek a vállalkozóknak a bevételének nagy részét a Tipik adja, így nem kézműves mennyiségű lófaszka előállításáról van már szó. Hogy számszerűsítsük, tavaly több, mint 6000 Tipik termék boldogította jó humorú megrendelőjét, szerintem ez már nem kis lépték.

 

A mém-káromkodás-szállóige vonalon piacvezető helyen van a Tipik, erre a témára Magyarországon én kezdtem el először vállalkozást építeni. Sokan vannak, akik lőnek mindenre is, ezért a sikeremet látva betették ezt a kategóriát is a kínálatukba. Szerintem elég igénytelen a Kedvenc óvónőm és a Legjobb horgász póló mellett pl. az „Agyfaszt kapok” felirat, a korábban említett önazonosság vs „haszonszerzésből mindent is” szemlélet szerintem nem eredményes. Ez látszik is, rengeteg a tiszavirág életű másoló, illetve aki belekezd ebbe a vonalba is az ajándékgyártásban, de mivel egyáltalán nem illik a profiljába, nincs is rá kereslet.

 

Magabiztosan mondhatom, hogy aki igényes, tartós és egyedi mém cuccra vágyik, az a tipik.hu-t keresi fel, a számok is ezt mutatják 😊

 


Hogyan kezeled a kritikát, és hogyan építed be a visszajelzéseket a munkádba?

Az építő kritikát mindig nagyon megköszönöm, ezekből iszonyú sokat lehet tanulni. A fikázódás, elszörnyűlködés és fröcskölődést meg szimplán le szoktam szarni. Sose volt célom rétegterméket készíteni és megfelelni mindenkinek. Ez azzal jár, hogy van, akinek nem tetszik és ez az égvilágon a legnagyobb rendben van. Az értelmesebbje tovább görget, mint ahogy a boltban is elmegy a síkosító mellett, ha nem szexel, nem az eladónak kurva anyázik, hogy minek van a polcon. A fotelharcosok viszont a nehéztüzérség, akinek mindenről kell, hogy véleménye legyen – lehetőleg sokkal gázabb stílusban, mint maga a terméken szereplő szöveg, amit kritizál.

 

Úgy vettem észre, hogy kell egy intelligencia a humor ilyen típusú befogadásához, hogy átláss a vulgaritáson. Egy srác mondta egyszer: Péntek esti, meló utáni, leeresztős bazdmeg hangulata van a vállalkozásomnak és ezzel nagyon tudok azonosulni!

A vásárlóim nagyrészt értelmiségi rétegből jönnek, akik az ügyvédi asztal vagy az orvosi magánklinikán is elengednek megfelelő helyzetben egy-egy bazd meg-et.

 

 


Milyen forrásokból merítesz inspirációt a termékekhez és a vállalkozásod fejlesztéséhez?

Nyitott szemmel járok a social median, figyelem a trendeket és nagyon nyitott vagyok, hallgatok a vásárlóimra és az igényeikre. Rengeteg egyedi kérésű megkeresésem van, termékek és kivitelezés tekintetében is, ha úgy gondolom, hogy egy-egy ilyen termék piacképes lenne, bedobom a közösbe.

 

A legújabb termékem a vicces pénzátadó, ami ilyen formában Magyarországon még senkinél sem volt, iszonyat nagyot szólt és rengetegen rendelik 😊

 

 


Hogyan látod a nők helyzetét a vállalkozói szférában, és milyen változásokat tartasz szükségesnek?

Az egyik korábbi pontban ezt leírtam részletesebben, azt idézném ide. Sokkal több női és anya vállalkozó lenne, ha a gazdasági helyzetünk kevésbé lenne rizikós és nehéz. Illetve ha a gyerekek önállósodása nem ütközne olyan nehézségekbe, hogy nincs bölcsöde, óvodai férőhelyek korlátozottak, iskolaválasztás meg kifejezetten megterhelő is lehet, hogy biztonságba tudjuk a gyerekeinket. Ha ezekből levennénk a nők válláról pár zsáknyi szart, valószínűleg több kedvük lenne próbálkozni és kreatívnak lenni.

 

 


Milyen tanácsot adnál azoknak a nőknek, akik vezetői szerepre, saját vállalkozásra vágynak?

Ehhez kell egy természet, egy stílus. Aki női vezető akar lenni, annak valamilyen szinten születnie is kell rá, ugyanúgy, mint egy férfinak. Ha gyerekek mellől szeretne felépíteni valamit, akkor készüljön egy őrült hullámvasútra, aminek a végén olyan büszke lesz magára, mint amikor megszülte a babáját, vagy lediplomázott/leszakvizsgázott. Én úgy érzem, ilyen nekem a Tipik, a 3. gyermekem, amit én teremtettem és nevelek. Ha azt csinálod, amit élvezel is, tényleg nem munka lesz: hanem egy minden szabadidődet elvivő, folyamatosan rajtakattogós, eredményes szerelemgyerek, ami szabadságot ad 😊

 

 


Nőnapi meglepetés a Női Vezetők-től Nektek, NŐK-nek!

Mivel a nőnap a Tipik és a Női Vezetők közössége számára is kiemelt alkalom, egy kis ajándékkal kedveskedünk:

 

     Minden megrendelés mellé ajándék heti tervezőt adunk!

 

Detti története inspiráló példa arra, hogy egy ötletből hogyan lehet sikeres márkát építeni, ha megvan hozzá a szenvedély, a kreativitás és a kitartás. A Tipik sikere azt mutatja, hogy az egyedi, magyar termékeknek igenis van helyük a piacon, és hogy egy női vállalkozó is képes meghatározó márkát építeni.

 

Ahogy korábban is írtunk róla, az egyedi termékek ajándékozásával sokkal többet adsz, mint egy huszadik naplót vagy bögrét… Hiszen ilyenkor saját magadból, egy közös pillanat emlékéből is merítesz – és ez az, ami igazán felejthetetlenné teszi az ajándékot. ❤️

Ne félj megmutatni magad, hiszen – szerencsére még mindig – a transzparens hozzáállás az, ami meghozza a sikert!

 

Ha szívesen olvasnál még hasonló bejegyzéseket a jövőben, kövesd a blogunk-at, de megtalálsz minket a Női Vezetők Instagram és Pinterest oldalán is!

 

Megosztom itt:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Legutóbbi bejegyzések

Kék hálanapló, megerősítő kártyák kedvezményesen csomagban

Hálanapló vagy megerősítő kártya?

Legyen Tiéd mindkét termékünk -10% kedvezménnyel!